26ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας

Γιατί πρέπει να γίνει καινούργιο σχολείο

Το Σχολείο

Το σχολείο ως γνωστόν στεγάζεται σε πολυκατοικία δηλαδη σε χώρο οποίος δεν προοριζόταν για σχολείο. Παρ όλα αυτά, οι τάξεις είναι εξοπλισμένες με τηλεοράσεις ,ραδιοκασετόφωνα ,υπολογιστες και βιντεοπροβολείς ούτως ώστε να μην υστερούν σε εξοπλισμό και μέσα διδασκαλίας από άλλα σύγχρονα σχολεία. Οι εκπαιδευτικοί είναι άριστοι με αποτέλεσμα η ποιότητα του παρεχόμενου εκπαιδευτικού (οπως φαίνεται και απο τις επιδόσεις των μαθητών στο γυμνάσιο) να είναι παρα πολύ καλή.
Η ασφάλεια των μαθητών είναι ένα θέμα το οποίο απασχολεί ιδιαίτερα το σχολείο εξ αιτίας των δυσλειτουργιών που προκύπτουν από τη στέγαση του σχολείου στη πολυκατοικία,από τον περιορισμένο χώρο της αυλής κ.α και γιαυτο το λόγο η προσοχή των εκπαιδευτικών εφημερευόντων και μη είναι πάντα αυξημένη.
Δεν υπάρχει κυλικείο στο σχολείο και ούτε υπάρχει κατάλληλος χώρος για να δημιουργηθεί.
Δεν υπάρχει αίθουσα για το διδακτικό προσωπικό του σχολείου.
Ο χώρος του υπογείου, στον οποίο υπάρχουν αίθουσες διδασκαλίας, οι τουαλέτες του σχολείου, και ο οποίος χρησιμοποιείται και σαν αίθουσα πολλαπλών χρήσεων είναι στην ουσία ανοικτός.

Το πρόβλημα των νερών της αυλής
επιλύθηκε, η αυλή ασφαλτοστρώθηκε και αντικατεστάθηκαν οι μπασκέτες.

΄
Ολα τα παραπάνω είναι εν γνώσει των αρμόδιων φορέων από τους οποίους ζητάμε την κατασκευή ενός σύγχρονου διδακτηρίου.

Η κατάσταση του κτηρίου το 2007

Πως ήταν το σχολείο

Το κτήριο και τα προβλήματά του το 2010

Προβολή πλήρους οθόνηςΠίσωPlayΕμπρός

Πως βελτιώθηκε το σχολείο μετα από τις παρεμβάσεις που έγιναν

Η ΑΥΛΗ ΟΠΩΣ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ

Προβολή πλήρους οθόνηςΠίσωPlayΕμπρός

Η αυλή φτιάχτηκε και δεν μετετρέπεται πλέον σε λίμνη και τα παιδιά έχουν τουλάχιστον ένα χώρο να βγαίνουν τα διαλείμματα εκτός από την πυλωτή.

Υπομενού