26ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας

Ιστορικό του Σχολείου

Το Σχολείο

Το σχολείο ιδρύθηκε το 1987 και βρίσκεται στην περιοχή Μπαταργιά Χαλκίδας στην κορυφή σχεδόν του ομώνυμου λόφου στην είσοδο της πόλης και στεγάζεται έκτοτε σε μισθωμένο κτίριο της περιοχής.
Από τότε έγιναν πολλές προσπάθειες να κατασκευασθεί νέο διδακτήριο αλλά δυστυχώς καμιά δεν ευοδώθηκε .
Οικόπεδο βρέθηκε αλλά δυστυχώς ήταν «δασικό»και δεν μπορούσε να αποχαρακτηριστεί από τέτοιο.
Μελέτη ανατέθηκε και εκπονήθηκε αλλά έμεινε νεκρό γράμμα.
Οι Βουλευτές του νομού έκαναν επανειλημμένως επερωτήσεις αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα
Αίτηση υποβλήθηκε από την νομαρχία στην περιφέρεια το 2005 για την κατασκευή του νέου διδακτηρίου αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα.

Το 2010 πληροφορηθήκαμε οτι βρέθηκε νέο οικόπεδο το οποίο επρόκειτο να παραχωρηθεί από ιδιωτική εταιρεία αλλά οι διαδικασίες σταμάτησαν.
Βρέθηκε νέος χώρος για την ανέγερση του σχολείου, στο γήπεδο <<Μουστάκα>> αυτή τη φορά και
ενώ οι μηχανικοί του ΟΣΚ σε αυτοψία που έκαναν είπαν οτι είναι κατάλληλος ο χώρος, τελικά κρίθηκε ακατάλληλος.
Το 2016 παραχωρήθηκε οικόπεδο στο Δήμο από ιδιωτική εταιρεία για την ανέγερση του σχολείου αλλά και πάλι ως εκ θαύματος ανακύπτουν νέα προβλήματα που οδηγουν σε νέες αναβολές.
Ο Σύλλογος Γονέων προσπάθησε και προσπαθεί στο μέτρο που του αναλογεί να βοηθήσει ώστε να ανεγερθεί νέο διδακτήριο αλλά οι προσπάθειές του πέφτουν στο κενό.
Όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς συμφωνούν ότι δεν είναι δυνατόν να λειτουργεί τέτοιο σχολείο και όλοι συμφωνούν ότι πρέπει να αναγερθεί νέο κτίριο.
Μένει μόνο να ξεκινήσει η κατασκευή του!!!

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Προβολή πλήρους οθόνηςΠίσωPlayΕμπρός