26ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας

26ο Δημοτικό Σχολείο -Σχολικο έτος 2012-2013 Δασκάλα Αρβανίτου Γεωργία
Τάξη Γ'
Το βιβλιόδεντρο
Με αφορμή το μάθημα της Γλώσσας <<Το χαρούμενο λιβάδι>> και συγκεκριμένα την άσκηση 3 στη σελίδα 50,αποφασίσαμε με τα παιδιά να φτιάξουμε το δικό μας βιβλιόδεντρο.Στόχος μας είναι να βελτιώσουν τα παιδιά την αναγνωστική τους ικανότητα και ταυτόχρονα να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους διαβάζοντας όσο το δυνατόν πιο πολλά εξωσχολικά βιβλία.Έτσι τα παιδιά έφεραν από το σπίτι τους ένα βιβλίο και το άφησαν στη βιβλιοθήκη της τάξης.Στις ώρες της Ευέλικτης ζώνης παίρνουν τα παιδιά από ένα βιβλίο και διαβάζουν όσες σελίδες μπορούν.Όταν τελειώσουν την ανάγνωση όλου του βιβλίου φτιάχνουν μια καρτούλα σε σχήμα φύλλου (ή ό,τι άλλο σχήμα θέλουν).Γράφουν επάνω το όνομά τους και τον τίτλο του βιβλίου που διάβασαν.Αυτές οι καρτούλες θα κρεμαστούν σε ένα ξερό κλαδί που βρίσκεται στο βάθος της αίθουσας και θα αποτελέσουν τα φύλλα του. Όταν όλα τα παιδιά διαβάσουν όλα τα βιβλία που έχουν φέρει ,μετά θα δανειστούμε βιβλία από τη βιβλιοθήκη του σχολείου.Επίσης την άνοιξη θα πραγματοποιήσουμε και μία επίσκεψη στη δανειστική βιβλιοθήκη της Χαλκίδας.

Υπομενού

Επιστροφή στο περιεχόμενο | Επιστροφή στο κύριο μενού